Novinky

Neuzavrieť PZP za nevyplatí (04.09.2012)

Neuzavrieť PZP za nevyplatí

Leto a dovolenky sú už pomaly, ale isto, za nami a o takomto čase začne byť pre nás motoristov, mimo príprav na horšie počasia, aktuálna aj diskusia o PZP (Povinné zmluvné poistenie). Keďže väčšina má PZP uzatvorené na kalendárny rok, blíži sa koniec roka a tým aj možná zmena poisťovne, prípadne „vyjednanie“ novej ceny. Nesmie sa pri tom zabudnúť na 6-týždňovú lehotu na včasné vypovedanie pôvodnej zmluvy pred koncom poistného obdobia.


zdroj fotky: Genertel.sk

A prečo túto pre mnohých z nás už dôkladne známu tému teraz vyťahujem? Z dvoch prostých dôvodov. Jednak, poisťovne v tomto období štartujú rôzne cenovo atraktívne ponuky, ktoré sa každému z nás oplatí preštudovať a porovnať s aktuálne uzavretým PZP, a na druhej strane sa mi v tejto téme vynára aj alarmujúci fakt, ktorý ma trocha aj desí, keď som na cestách za volantom. Prednedávnom som totiž čítal štatistiku, že aká je disciplinovanosť majiteľov vozidiel v uzatváraní PZP u nás na Slovensku. Tie čísla sú pre mňa zarážajúce. V rámci celej EU sme na tom najhoršie. Zhruba 7-8% majiteľov vozidiel nedisponuje PZP. Obrazne premietnuto, približne každé 14. vozidlo, čo stretávame na cestách, nemá poistné krytie na škody, ktoré spôsobí!! Pripomínam ale, že PZP je zo zákona povinné a každé prihlásené vozidlo bez výnimky by ho malo mať uzavretú. Veď napokon táto povinnosť je aj v názve poistenia obsiahnutá.

Pritom, keď sa tak obhliadnem za uplynulými rokmi, ceny PZP v značnej miere klesali, čo by mohlo naznačovať tendenciu lepšej disciplíny v uzatváraní poistiek kvôli lepšej finančnej dostupnosti. Bohužiaľ opak je pravdou a toto vysoké číslo nepoistených vozidiel stagnuje a pretrváva zopár rokov na rovnakej úrovni. Tieto čísla dokonca neskresľujú už ani „zabudnuté“, ale z premávky nevyradené vozidlá a ani tie, čo sú dočasne odhlásené, keďže sa pred pár rokmi dosť striktne prečistili databázy na dopravných inšpektorátoch ohľadne týchto vozidiel. Nie celkom chápem takémuto nezodpovednému správaniu sa motoristov, keď sa odhodlajú jazdiť bez PZP. V prípade kontrol, či spôsobenia škôd na nich čakajú nielen pokuty, ale aj vymáhanie škôd, a to často v značnej finančnej miere. Z právneho hľadiska sa tomuto nik nevyhne.

Dôležité je ale dobre sa rozhodnúť aj z hľadiska krytia škôd. Treba zvoliť kvalitnú poisťovňu aj z hľadiska plnenia poistnej udalosti (hlavne keď často jazdí vozidlo aj v zahraničí), nakoľko rozdiel škody vzniknutý plnením od poisťovne a reálne vyčíslenou hodnotou si môže poškodený ešte nárokovať právnou cestou priamo od vinníka. Čiže až tu človek najlepšie zistí, že akú PZP a v nakoľko dobrej poisťovne uzavrel.

Dnes sú možnosti v poistení omnoho pestrejšie než pred pár rokmi. Dobre a lacno sa poistiť nie je žiadna veda a ide to šikovne aj bez zbytočných behaní po pobočkách poisťovní už aj čisto len online spôsobom cez internet. Zaujímavú ponuku predostrel motoristom Genertel poisťovňa. Popri výborných cenách ma zaujal aj produkt miniHavarijné poistenie v kombinácii s PZP, čo uvíta mnoho motoristov s autami vo veku, kde už plnohodnotné havarijné poistenie nie je z finančného hľadiska lukratívne, alebo je jednoducho pridrahé pre autá staršieho dáta. PZP takto uhradí škodu spôsobenú druhým, ale aj vašu škodu do zvoleného poistného krytia.

K záveru by som teda rád pridal, že správajme sa prosím viac zodpovedne a nenechávajme v štichu našich spolumotoristov nezodpovednosťou ohľadne jazdenia bez PZP. Predíde sa tým neuhradeným škodám nielen u poškodených, ale v konečnom dôsledku aj u tých, ktorí škodu spôsobia a nemajú na ich úhradu. V konečnom dôsledku, práve pre túto podstatu bola PZP vymyslená a zákonom určená. Pevne dúfam, že zopár desiatok ušetrených Eur nikomu nestojí za platenie škôd v tisícových hodnotách.

Kalendár akcií

21.07.2012

Motor Mania 2012

22.07.2012

Motor Mania 2012

10.08.2012

STREETLINE 12

11.08.2012

STREETLINE 12

12.08.2012

STREETLINE 12

08.06.2013

Austria Custom Show

09.06.2013

Austria Custom Show

Hľadanie

Prihlásiť sa k odberu noviniek

Pridajte si nás na Facebooku

nájdete nás aj na Facebook-u

Naši partneri

DIAMANT-X - The Tuning Company